Kompleksowe rozwiązania dla budynków pasywnych i energooszczędnych

 

Ekologia, rozwój technologii energooszczędnych, materiałów i  ich zastosowań w gospodarce proekologicznej wymaga specyficznego podejścia do tematu. Wiedza przeciętnego obywatela – potencjalnie zainteresowanego budową własnego domu – o tajnikach zastosowań materiałów i technologii energooszczędnych, oraz o korzyściach dla gospodarki  w wymiarze indywidualnym  jest w gruncie rzeczy znikoma.

STEVE  JOBS założyciel firmy APPLE powiedział kiedyś :

„Naszym zadaniem jest ustalić czego klient będzie chciał zanim tego zapragnie. Ludzie nie wiedzą czego chcą, dopóki się im tego nie pokaże.”

W tym zdaniu mieści się cała filozofia podejścia do marketingu w przypadku produktów zaawansowanych technologicznie. Idąc tym tropem należy zaproponować kompleksowe wykonanie projektu domu o współczynnikach energooszczędności domu pasywnego, którego zapotrzebowanie na energię jest o 80-90% mniejsze od standardowych domów. Nie jest to pomysł odkrywczy  bo w państwach zachodnich od dawna realizowane są tego typu obiekty. Nawet w Polsce różne firmy budują pojedyncze egzemplarze takich domów. Do niedawna mówiło się, że domy pasywne są droższe w budowie o około 30%. Dzisiaj w Niemczech budowa takiego domu może być droższa od standardu najwyżej o 10%. W obliczu stale rosnących kosztów energii budowa domów energooszczędnych i pasywnych staje się koniecznością, a promocja i upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań jest wręcz powinnością każdego, komu na sercu leży ochrona środowiska.

Kompleksowy projekt domu energooszczędnego lub pasywnego powinien przewidywać:

  1. Wysoką izolacyjność wszystkich przegród ścian i stropów(ponadnormatywne),
  2. Zastosowanie okien o wysokiej izolacyjności,
  3. Zastosowanie Gruntowego Wymiennika Ciepła we współpracy z rekuperacją,
  4. Instalacja CO i CW w oparciu o nowoczesny piec gazowy lub pompę ciepła,
  5. Wspomagające kolektory słoneczne,
  6. Instalacja elektryczna z wykorzystaniem oświetlenia LED,
  7. Instalacja sanitarna z podwójnym obiegiem wody bytowej,
  8. Zbiornik z możliwością odzysku wód opadowych.

 

  • Komplet kosztorysów i wyliczeń ekonomicznych wykazujących zmniejszone o 80-90 % zapotrzebowanie projektowanego budynku na energię.
  • W oparciu o powyższe dane opracowanie planu – sposobu finansowania budowy domu.