Kompleksowe rozwiązania dla budynków pasywnych i energooszczędnych
Ekologia, rozwój technologii energooszczędnych, materiałów i ich zastosowań w gospodarce proekologicznej wymaga specyficznego podejścia do tematu. Wiedza przeciętnego obywatela – potencjalnie zainteresowanego budową własnego domu – o tajnikach zastosowań materiałów i technologii energooszczędnych, oraz o korzyściach dla gospodarki w wymiarze indywidualnym jest w gruncie rzeczy znikoma.
STEVE JOBS założyciel firmy APPLE powiedział kiedyś :
„Naszym zadaniem jest ustalić czego klient będzie chciał zanim tego zapragnie. Ludzie nie wiedzą czego chcą, dopóki się im tego nie pokaże.”
W tym zdaniu mieści się cała filozofia podejścia do marketingu w przypadku produktów zaawansowanych technologicznie. Idąc tym tropem należy zaproponować kompleksowe wykonanie projektu domu o współczynnikach energooszczędności domu pasywnego, którego zapotrzebowanie na energię jest o 80-90% mniejsze od standardowych domów. Nie jest to pomysł odkrywczy bo w państwach zachodnich od dawna realizowane są tego typu obiekty. Nawet w Polsce różne firmy budują pojedyncze egzemplarze takich domów. Do niedawna mówiło się, że domy pasywne są droższe w budowie o około 30%. Dzisiaj w Niemczech budowa takiego domu może być droższa od standardu najwyżej o 10%. W obliczu stale rosnących kosztów energii budowa domów energooszczędnych i pasywnych staje się koniecznością, a promocja i upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań jest wręcz powinnością każdego, komu na sercu leży ochrona środowiska.
Kompleksowy projekt domu energooszczędnego lub pasywnego powinien przewidywać:
- Wysoką izolacyjność wszystkich przegród ścian i stropów(ponadnormatywne),
- Zastosowanie okien o wysokiej izolacyjności,
- Zastosowanie Gruntowego Wymiennika Ciepła we współpracy z rekuperacją,
- Instalacja CO i CW w oparciu o nowoczesny piec gazowy lub pompę ciepła,
- Wspomagające kolektory słoneczne,
- Instalacja elektryczna z wykorzystaniem oświetlenia LED,
- Instalacja sanitarna z podwójnym obiegiem wody bytowej,
- Zbiornik z możliwością odzysku wód opadowych.
- Komplet kosztorysów i wyliczeń ekonomicznych wykazujących zmniejszone o 80-90 % zapotrzebowanie projektowanego budynku na energię.
- W oparciu o powyższe dane opracowanie planu – sposobu finansowania budowy domu.